Eldsjälar uppmärksammade av förbundet

Fyra av Hälles eldsjälar uppmärksammades hedersamt av Svenska Friidrottsförbundet i form av förtjänstmedaljer och diplom. Friidrottsförbundets har tre olika förtjänsttecken som delas ut efter 10, 25 eller 50 års engagemang i friidrotten. I samband med föreningens årsmöte, som i år sker digitalt så uppmärksammades fyra av Hälles styrelsemedlemmar och ideella kämpar. Christian Persson, Ulf Friberg och Elisabeth Carlberg tilldelades förtjänstmedaljen i silver vilket fås för minst 25 års ideellt engagemang. Christian, klubbens grundare och ordförande har varit verksam i snart 50 år. Ulf, styrelseledamot och huvudtränare i klubben har varit verksam i snart 45 år och Elisabeth Carlberg, som är klubbens kassör och mångårig styrelseledamot har varit verksam sedan tidigt 90-tal. Martin Burrows fick förtjänstdiplom för minst 10 års engagemang. Martin som själv varit aktiv på elitnivå har även varit sekreterare, arrangemangsansvarig och tränare i mer än 15 år.

Vi gratulerar Christian, Ulf, Elisabeth och Martin och tackar för långt och troget engagemang!